Журка со диџеј, без маски и без дистанца среде Скопје

Синоќа се одржала забранета журка среде пандемија во Скопје. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат дека без маски, без дистанца и со диџеј синоќа имало забава во центарот на главниот град пред Музејот на Македонија.

Од Музејот за уметност велат дека не се работело за журка туку за специјален перформанс.

Од МВР велат дека работат на расчистување на овој случај иако синоќа полицијата не успеала да ја детектира или да ја растури забавата.

Според сегашните протоколи забранети се масовни собири, задолжително е носењето маска на отворено и не е дозволено организирање настани со жива музика.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here