28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаСветВИДЕО: Вучиќ и Радев открија споменик на Св. Кирил и Методиј

ВИДЕО: Вучиќ и Радев открија споменик на Св. Кирил и Методиј

Претседателите на Бугарија и Србија, Румен Радев и Александар вучиќ свечено открија споменик на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј во двојот на средното училиште кое го носи нивното име во српскиот град Димитровград.

Вучиќ истакнал дека е подготвен да разговара со Бугарија за решенија за тоа како да се олесни преминувањето на границата за туристите. Исто така, рекол дека решението што го имаат со Македонија не може да се примени бидејќи Бугарија е членка на ЕУ.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат.

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат. Пред неколку дена, на свет, го донесе својот син Стефан. На социјалните мрежи...

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...