27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Свет ВИДЕО: Вучиќ и Радев открија споменик на Св. Кирил и Методиј

ВИДЕО: Вучиќ и Радев открија споменик на Св. Кирил и Методиј

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателите на Бугарија и Србија, Румен Радев и Александар вучиќ свечено открија споменик на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј во двојот на средното училиште кое го носи нивното име во српскиот град Димитровград.

Вучиќ истакнал дека е подготвен да разговара со Бугарија за решенија за тоа како да се олесни преминувањето на границата за туристите. Исто така, рекол дека решението што го имаат со Македонија не може да се примени бидејќи Бугарија е членка на ЕУ.

РЕКЛАМА
- Реклами -