15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЖално е што ние ништо не правиме за дијаспората колку што тие...

Жално е што ние ништо не правиме за дијаспората колку што тие прават за нас, минатата година имаа испратено над 1,5 милијарди евра- Вели академик Беџети за Сдк.Мк !!

Академик Абдулменаф Беџети, кој е и Ректор на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, вели дека по малку бил изненаден од приливот на пари што нашите печалбари ги пратиле дома минатата година во екот на пандемијата. Тој е оптимист и вели дека очекува оваа година приливот од печалбарите уште да се зголеми вели за СДК.МК

„И покрај тоа што минатата година очекувањата од приватни трансфери на нашите од дијаспората беа многу ниски, бидејќи малку време престојуваа тука, ако се гледа финансиски тие не престанале да праќаат пари. Според податоците на Народна Банка, минатата година околу 1,5 милијарди евра влегле во земјата и тоа е најголем придонес за нашата земја, што го призна и гувернерката на Народна банка. Жално е што ние ништо не правиме за нив, колку што печалбарите прават за нас. Оваа година, лично очекувам овие трансфери многу повеќе да се зголемат и да надминат 2 милијарди евра, зашто со олабавувањето на мерките од ковид-19, печалбарите едвај чекаат да дојдат и да престојуваат во татковината“, рече Беџети при отворањето на отварањето на лабораторијата за форензика на Штуловиот универзитет во Тетово и додаде:

„Еве на пример, за време на неодамнешните продолжени празници во Европа, се виде колку наши печалбари го искористија тоа и дојдоа тука. Тие престојуваа десетина денови и едноставно за тие денови го заживеаја стопанството и трговијата. Тоа покажа дека Полошкиот Регион органски е зависен од печалбарите и затоа очекувам оваа година да дојдат во уште поголем број“.

Додека академик Беџети е оптимист и зборува за голем прилив на пари од печалбарите, тетовските трговци не се многу сигурни за својот опстанок. Нив посебно ги загрижува тоа што сѐ уште не се дозволува да се организираат свадби, дејност од која на огромен број трговци од Тетово им зависи опстанокот. Минатата година поради пандемијата со ковид-19 печалбарите не дојдоа, а тетовските трговци се најдоа на работ на пропаста. За некои прометот беше намален и за 100 насто.

„Сѐ уште не знаеме дали Европската Унија ќе дозволи слободно доаѓање на нашите печалбари. Ако им дозволи, тоа ќе биде добро за нас. Минатата година немаше свадби па сега сите, и тие, а и ние, чекаме да се дозволат свадбите. Во Тетово злато најмногу се купува кога се прават свадби, преку година ретко кој купува. Чаршијата е блокирана веќе 18 месеци, сега немаме ниту 10 отсто промет отколку што сме имале пред пандемијата“, вели златар во Тетово.

за повеќе детали тука… СДК.МК

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...