15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Османи: Само на сон Северна Македонија ќе успее без Бугарија...

Османи: Само на сон Северна Македонија ќе успее без Бугарија…

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, одбива да даде одговор за тоа каков придонес би дала Валентина Божиновска за Стратешкиот совет за надворешна политика.

„Ја споменувате г-ѓа Божиновска. Таа не е дел од Советот. Од многу причини не е дел од советот. Ќе зборувам само за оние кои се дел од Советот, иако списокот не е конечен “, рече Османи синоќа во емисијата „КликПлус“ на ТВ21.

Поранешната функционерка на претходната власт првично беше именувана за еден од 26-те членови на Стратешкиот совет за надворешна политика, како советодавно тело на Министерството за надворешни работи.

РЕКЛАМА

Изборот на актерката како одлука на министерот за надворешни работи Бујар Османи предизвика негативни реакции во јавнсота, откако во фамозната ноќ на протестот пред Државната изборна комисија во 2016 ја употреби фразата „вечер на ножевите“.

Божиновска истиот ден изјави дека нема да може да биде дел од Стратегискиот совет на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, поради здравствени причини.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вчера во дебатниот магазин „Click plus“ на ТВ21 изјави дека патот на Македонија кон Европската Унија поминува низ Софија.

„Така е. Вистина е. Одлуката се носи со консензус. Без одобрување на Бугарија не може да има одлука. Ние можеме само да сонуваме дека оваа одлука ќе биде донесена без одобрувањето на Бугарија.

Тоа не може да се случи и затоа се залагаме да ги убедиме пријателите од бугарската страна дека Договорот кој го изградивме има добра основа за градење на нашите односи и за надминување на разликите.

Тие имаат потреба од дополнителна гаранција дека ние нема да бегаме од договорот“, рече Османи.

 

 

Во Договорот за добрососедство направен е компромис во делот заедничка историја. Во Договорот, членот 8 предвидува „заедничка историја“, тоа значи да се формира Комисија за историја која врз основа на историските факти ќе изнајдат заеднички решенија во делот на заедничката историја.

 

 

Сега тука имаме дилеми во интерпретацијата, дали заедничката историја е иста историја или заедничка историја. Како и да е, јас сметам дека тоа е добра основа за да одиме напред заедно, порача Османи.

- Реклами -