19 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Нова акција на МВР: Тројца нивни колеги издавале државни тајни !!!

Нова акција на МВР: Тројца нивни колеги издавале државни тајни !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

На 28.05.2021 полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди и Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапуваа по наредби од судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје за претрес на работните места, домови и превозни средства кај тројца полициски службеници, поради сомнение за сторени кривични дела „оддавање службена тајна“ по член 360, „злоупотреба на државна, службена или воена тајна“ по член 360а и „злоупотреба на службена положба и овластување“ по член 353 од КЗ.

Извршени се и службени разговори со полициските службеници и се преземаат дополнителни мерки и активности за расчистување на случајот.

Фото: Aрхива

РЕКЛАМА
- Реклами -