29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаСветПрофесорот Драган е слеп повеќе од 20 години, но тоа не му...

Професорот Драган е слеп повеќе од 20 години, но тоа не му е пречка да работи како водоводџија, електричар, или како музичар.

Драган Поповиќ од Ужице е вистински пример за тоа дека се е можно доколку имате волја и мотив. Имено, тој го изгубил својот вид пред неколку децении, но тоа не го спречува да е мајстор за се – од струја, до бела техника па се до пишување љубовни песни.

Пензионираниот професор по музичко денес сече дрва и изработува дрвени столици.

-Добри мајстори се оние кои ми велат дека откако ќе ја завршат работата ќе ми посветат време да ми го пренесат знаењето. Лоши се оние кои се лутат кога ги прашувам за совет. Тие мајстори мислат дека моите прашања се начин на проверка за нивниот занает, вели Драган.

На својот имот Драган коси трева, копа и ја оддржува земјата. Тој засадил пченка, грав и вели се што научил е благодарение на неговите предци.

Овој пензиониран професор по музичко објавил и пет книги поезија и проза, а за истите нашол инспирација во љубовта.

-Инспирацијата ја црпам од мојата ластовичка, мојата девојка, мојата љубов вечна – Славица. Иако сум слеп низ нејзините очи успевам се да видам, вели Драган.

Славица и Драган биле во врска кога биле млади но се разделиле во 1972 година. Тие ја обновиле својата љубов пред 20 години и оттогаш живеат заедно.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...