13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Од утре дозволени се свадбите во Македонија, но не смее да се...

Од утре дозволени се свадбите во Македонија, но не смее да се гушкате со сватовите за да не се шири вирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Мора да се адаптираме дека не може да се направи комплетно олабавување на мерките и сте треба да сфатат дека се уште се справуваме со пандемијата на ковид 19, но факт е и дека е контраверзна одлуката да се дозволат свадби, но и во исто време на сила да остане полицискиот час. Од друга страна добро се одвива масовната вакцинација, вели заменик-министерот за здравство Илир Хасани во вестите на Сител.

-Ние се нагаѓаме во официјална пандемија и самиот факт дека имам полициски час ќе спречи групирање, со самото тоа и свадбите нема да продолжат до доцните часови. Им посакувам на младенците да уживаат во свадбите, но навистина сакам да апелирам дека на свадбите е дозволено само 100 гости да присуствуваат и не треба сите да се гушкаат и да се придонесува за поголемо ширење на вирусот, вели Хасани.

РЕКЛАМА
- Реклами -