22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПо повод празникот Св. Елена и Константин- Вечерва старо и младо фатени...

По повод празникот Св. Елена и Константин- Вечерва старо и младо фатени на оро во манастирот Св. Илија Писокал кај село Кален. (Видео)

Голем број верници вечерва се собраа во манастирот Св. Илија Писокал кај село Кален (прилепско Мариово), за да го празнуваат празникот Св. Елена и Константин, една од манастирските слави.

Манастирот Св. Илија Писокал во изминатите години, благодарение на трудољубивиот иницијативен одбор прерасна во едно прекрасно светилиште кое го посетуваат голем број гости.

Вечева за забавата се погрижи естрадниот пејач Дамјан Стојаноски, кој направи прекрасна атмосфера пишува Маркукуле.МК

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...