12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија По повод празникот Св. Елена и Константин- Вечерва старо и младо фатени...

По повод празникот Св. Елена и Константин- Вечерва старо и младо фатени на оро во манастирот Св. Илија Писокал кај село Кален. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Голем број верници вечерва се собраа во манастирот Св. Илија Писокал кај село Кален (прилепско Мариово), за да го празнуваат празникот Св. Елена и Константин, една од манастирските слави.

Манастирот Св. Илија Писокал во изминатите години, благодарение на трудољубивиот иницијативен одбор прерасна во едно прекрасно светилиште кое го посетуваат голем број гости.

Вечева за забавата се погрижи естрадниот пејач Дамјан Стојаноски, кој направи прекрасна атмосфера пишува Маркукуле.МК

РЕКЛАМА
- Реклами -