16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Свет Сојот на птичји грип "H10N3" во Кина прв пат преминал на човек

Сојот на птичји грип “H10N3” во Кина прв пат преминал на човек

Translate (Eng):[gtranslate]

Во кинеската покраина Јиангсу е потврден првиот случај на зараза со птичји груп H10N3 кај човек.

Станува збор за 41-годишен маж, а кинеските здравствени власти наведуваат дека ризикот од ширење со големи размери е низок.

Заразениот маж е од градот Жеинјианг, а во болница отишол на 28-ми април откако добил висока температура. Еден месец подоцна му бил дијагностициран птичји грип од сојот H10N3, соопштила кинеската здравствена комисија. Не е објавено како се заразил.

РЕКЛАМА

Не многу сериозен сој
Никој од неговите контакти не е заразен, а мажот за време на престојот во болница бил во стабилна состојба и ќе биден пуштен дома. Комисијата додала и дека H10N3 е слабо патоген, односно помалку сериозен сој на вирусот кој се наоѓа кај птиците.

Инаку, во Кина се присутни некои соеви на птичји грип и повремено е случува некој кој е во контакт со птица да се зарази. Откако сојот “Х7Н9” усмртил околу 300 луѓе во текот на 2016-та и 2017-та година, немало значаен број на човечки инфекции со птичји грип.

Досега во светот не е забележан ниеден друг случај на премин на сојот H10N3 на човек, велат од комисијата, а пренесува “The Guardian”.

 

- Реклами -