30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот Рамиз Мерко ќе ги депортира питачите во Струга....

Градоначалникот Рамиз Мерко ќе ги депортира питачите во Струга….

Струга пред стартот на летната сезона ќе ги депортира питачите. Питачењето изминативе години станува сериозен проблем во градот на мостовите, голем број лица и тоа претежно од ромска националност организирано од други градови а во најголем процент од Источна Македонија доаѓаат да питаат. Деновиве оние кои ќе бидат затекнати од полицијата и Центарот за социјални работи ќе бидат сместени во одредени простории а потоа вратени назад во своите родни места.

Најчесто на улица, но и во центарот, рестораните и брегот на езерото, боси и изгладнети просат пари од минувачите.

Во месец март година од страна на полицијата беа спроведени повеќе акции низ струшките улици а беа поднесени 10тина прекршочни пријави. Питачите во Струга најчесто престојувале кај приватни станоиздавачи, во една соба биле сместени и по десет лица.

„Знам дека Стружани се хуманитарни граѓани и сакаат да помагаат, но со ова само одмагаме на градот и развојот на туризмот. Затоа апелирам да не им даваат пари на питачите, бидејќи тие така повеќе се активираат и прават лоша слика за градот“, смета Мерко.

Мерко најави дека општината веќе работи на справувањето со овој, како што вели, долгогодишен проблем. Питачите ќе се отстрануваат од улиците и ќе се враќаат во нивните места на живеење.

„Зазедовме став, одредивме и простор каде ќе ги задржиме 24 часа. Секако, децата не смееме по закон, но родителите смееме и ќе ги депортираме од каде што дошле, за да го намалиме бројот на питачи во Струга“, вели Мерко.

Од охридската полиција потврдуваат дека проблемот со питачењето се зголемува пред и за време на туристичката сезона во Охрид и Струга. Од почетокот на годината, биле извршени десет контроли и биле затекнати десет лица кои питачеле во централното градско подрачје во Струга. Минатата година имало 28 акциски контроли и биле затекнати 30 лица кои питачеле, најголем дел од нив биле од други градови. Казната за лицата кои питачат изнесува од 15 до 50 евра.

Прекршочни пријави заработиле и станоиздавачите каде питачите престојувале непријавени, сместени и по десет лица во една соба.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...