15.3 C
Ohrid
четврток, јуни 17, 2021
Почетна Македонија Охриѓанецот Санде ја препешачил земјата: Изодел над 50 илјади километри..

Охриѓанецот Санде ја препешачил земјата: Изодел над 50 илјади километри..

Translate (Eng):[gtranslate]

Охриѓанецот Санде Петковски, маскотата на Пролом Бања, како што многумина го нарекуваат, ги минал дури 50.000 километри со фотоапаратот во раце, значително повеќе од обемот на Земјата.

Санде Петковски, роден во Охрид, пензионерските денови ги минува на планините околу Пролом Бања. Тој го преминал Копаоник, планината Радан, цела Србија заедно и преку….

За него нема непозната патекаво државите во поранешна СФРЈ. На овој начин, вели тој, се сретнал со стотици илјади луѓе од целиот свет.

РЕКЛАМА

– Поминав околу 50.000 километри, колку што е обемот на Земјата на екваторот, пеш. Мојот живот е алпинизам, каде и да одам мерам колку далеку сум отишол.

Во претходните два месеци пешачев на Копаоник, Јастребац, Пајажа, Видојевица, Соколовица … – вели овој необичен човек. Според него, тој дошол во бањата со цел да оди и да ги посети околните планини.

Меѓутоа, кога  дека патеките не се обележани.Тој решил да ја обележи патеката во правец на Соколовица кон Радан и понатаму на југ кон Варошја за посетителите да можат спокојно да се движат низ планината.

 
за повеќе детали тука… Klaster.Mk

- Реклами -