19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Ахмети: Ќе ја направам Македонија како Швајцарија

Ахмети: Ќе ја направам Македонија како Швајцарија

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во неговото гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 истакна дека уште во 2001 година изјавил дека планира да ја направи Македонија како Швајцарија.

– Тогаш дел од македонските медиуми и политичари го разбраа тоа како провокација. Пишуваа и говореа дека планирам да ја кантонизирам Македонија. Еве сме денес, 2021, 20 години подоцна, Македонија е членка на НАТО, и денес зборувам да ја направам Македонија подобра земја за сите граѓани. Да имаме подобро образование, подобро здравство за сите граѓани, Македонци, Албанци, Турци и сите…, посочи Ахмети.

РЕКЛАМА
- Реклами -