22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЕден од доајените на македонското глумиште, актерот Лазар Бараков, денес полни 70...

Еден од доајените на македонското глумиште, актерот Лазар Бараков, денес полни 70 години

Еден од доајените на македонското глумиште, актерот Лазар Бараков, денес полни 70 години.
Роденденот со емотивна порака, и желба да доживее барем до 100 години, му ја честитаа на Фејсбук страницата „Ѓорѓи Колозов“.
На 24 мај, на Кирил и Методиј, заокружува златна 70-ка човекот кој има 0 хејтери, а еден тон обожаватели – Лазар Бараков!

Лик кој ќе го паметиме по ‘Малиста поликала’ ‘франгите’, ‘вујче Бараков од Мокрино’ и многу други реплики и анегдоти кои испишаа историја на македонското глумиште и во колективната меморија на македонскиот народ.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...