15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Свет Да беше кај нас ќе го осудеа доживотно: Четири месеци затвор за...

Да беше кај нас ќе го осудеа доживотно: Четири месеци затвор за шлаканица на францускиот претседател

Translate (Eng):[gtranslate]

За напад на јавен службеник во Франција се предвидува максимална затворска казна од три години и парична казна од 45 000 евра
Суд во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон, на четири месеци затвор, јави телевизијата БФМ.

Тарел претходно призна дека го удрил Макрон, но им рече на истражителите дека не го сторил тоа со умисла.

Обвинителството побара Тарел да биде осуден на 18 месеци, а судиите одлучија да го осудат на четири месеци затвор и 14 месеци условна казна.

РЕКЛАМА

За време на посетата на регионот Тан Лермитаж пред два дена, Макрон се приближи до група граѓани за да ги поздрави, а Тарел го фати претседателот за рака и му удри шлаканица, повторувајќи ја фразата „Долу Макронија” и претставувајќи се како анархист, по што интервенираше обезбедувањето на Претседателот.

- Реклами -