34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЧетвртиот донор на срце во Македонија е 44-годишна скопјанка која починала од...

Четвртиот донор на срце во Македонија е 44-годишна скопјанка која починала од мозочен удар

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека започнуваат подготовки за четврта трансплатација на срце.

„Тимот спремен и мотивиран како и секогаш“, напиша министерот на својот Фејсбук профил.

Донорот е 44-годишна жена од Скопје, која починала од мозочен удар. Според последните информации на „Канал 5“, најверојатно примател на срцето е маж, а допрва ќе се знае кој ќе бидат примателите на бубрег.

Досега беа направени три трансплатации на срце во Македонија. Првата трансплатнација од починат донор беше направена во мај минатата година, а годинава имаше уште две трансплантации.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...