14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија Шилегов: Jа скратив косата за да бидам панкер, a во школо одев...

Шилегов: Jа скратив косата за да бидам панкер, a во школо одев со работнички мантил.

Translate (Eng):[gtranslate]

Ќе ме исклучуваа тога, наставници, па директорот, сите. Но потоа ја скратив долгата коса за да бидам панкер. Сите со плава кецела одеа на школо, а јас во работнички мантил. Ама ете, тоа е таа бунтовност што ја имам од дете и ме следи цел живот – вели Шилегов.

Учев во средното економско училиште „Борис Кидрич“, па сакаа да ме бркаат оттаму затоа што имав долга коса, раскажува скопскиот градоначалник Петре Шилегов за „Репортер“.

– Ќе ме исклучуваа тога, наставници, па директорот, сите. Но потоа ја скратив долгата коса за да бидам панкер. Сите со плава кецела одеа на школо, а јас во работнички мантил. Ама ете, тоа е таа бунтовност што ја имам од дете и ме следи цел живот – вели Шилегов.

РЕКЛАМА

Тој истакна дека го сака рокенролот и блузот, но дека не сака турбо-фолк.

– Да не ме сфати некој погрешно, сакам убава народна музика, ама не и турбо-фолк. Јас сум голем фан на Азра и на Џони Штулиќ, и тие плочи сè уште ги имам дома и ги слушам. Текстовите и критиките на општеството во песните отсекогаш ми се допаѓале – раскажа скопскиот градоначалник.

- Реклами -