20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов: Jа скратив косата за да бидам панкер, a во школо одев...

Шилегов: Jа скратив косата за да бидам панкер, a во школо одев со работнички мантил.

Ќе ме исклучуваа тога, наставници, па директорот, сите. Но потоа ја скратив долгата коса за да бидам панкер. Сите со плава кецела одеа на школо, а јас во работнички мантил. Ама ете, тоа е таа бунтовност што ја имам од дете и ме следи цел живот – вели Шилегов.

Учев во средното економско училиште „Борис Кидрич“, па сакаа да ме бркаат оттаму затоа што имав долга коса, раскажува скопскиот градоначалник Петре Шилегов за „Репортер“.

– Ќе ме исклучуваа тога, наставници, па директорот, сите. Но потоа ја скратив долгата коса за да бидам панкер. Сите со плава кецела одеа на школо, а јас во работнички мантил. Ама ете, тоа е таа бунтовност што ја имам од дете и ме следи цел живот – вели Шилегов.

Тој истакна дека го сака рокенролот и блузот, но дека не сака турбо-фолк.

– Да не ме сфати некој погрешно, сакам убава народна музика, ама не и турбо-фолк. Јас сум голем фан на Азра и на Џони Штулиќ, и тие плочи сè уште ги имам дома и ги слушам. Текстовите и критиките на општеството во песните отсекогаш ми се допаѓале – раскажа скопскиот градоначалник.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...