9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Манастирот Свети Ѓорги во Рајчица од денеска го краси нов крст, поставен...

Манастирот Свети Ѓорги во Рајчица од денеска го краси нов крст, поставен на манастирската камбанарија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Манастирот Свети Ѓорги во Рајчица од деска го краси нов крст, поставен на манастирската камбанарија.

Станува збор за крст висок повеќе од два метри, излеан во месинг, има како основа котва – што симболично ја означува надежта на Христијаните, а околу краците е со декоративна изобразба на кормило кое ги покажува правецот на крстовоскресниот живот, на распетието, и на воскресението.

Крстот беше поставен на големиот празник Вознесение Христово.

РЕКЛАМА

Извор: Религија