19 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Филипче: Сѐ посвесни се семејствата за тоа какво добро дело прават кога...

Филипче: Сѐ посвесни се семејствата за тоа какво добро дело прават кога ќе се согласат да се донираат органите од пациенти

Translate (Eng):[gtranslate]

Пациентот со трансплантирано срце сега е во одделот за интензивна нега. Пред него се неколку денови на борба во смисла на тоа што овие први часови, денови се критични со можни компликации. Ова е четврта трансплантација и на некој начин целокупниот тој процес добро се канализираше и добро се одвива. Се посвесни се семејствата за тоа какво добро дело прават кога ќе се согласат да се донираат органите од пациенти на кои за жал им нема спас, истакна попладнево министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека трансплантацијата на срце успешно се завршила, а примател на срцето е 51-годишен пациент кој немал друга алтернатива после сите направени анализи, не бил кандидат да прими механичко срце, а имал срцева слабост која значајно го отежнувала неговото нормално функционирање и практично освен актот на трансплантација друг спас немал.

РЕКЛАМА
- Реклами -