0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија ГЕРМАНИЈА ЈА ТРГНА МАКЕДОНИЈА ОД ЛИСТАТА НА ЗЕМЈИ СО КОВИД РИЗИК

ГЕРМАНИЈА ЈА ТРГНА МАКЕДОНИЈА ОД ЛИСТАТА НА ЗЕМЈИ СО КОВИД РИЗИК

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонија веќе не е земја во ризик за Германија, според новата листа која ја објави Институтот Роберт Кох. Новите правила ќе важат од утре.

Бројот на активни болни од ковид-19 во земјава секојдневно паѓа, а според последната статистика од Институтот за јавно здравје, изнесува 425.

Освен Македонија, поради намалувањето на бројот на новозаболени, од листата се тргнати и Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Косово и Црна Гора.

РЕКЛАМА

Германскиот институт, исто така отстрани повеќе земји како: Австрија, САД, Канада, Ерменија, Азербејџан, Канада, Либан, Молдавија, Украина и Кипар. Велика Британија сѐ уште е на листата.

Лицата кои пристигнуваат во Германија со авион, мора да приложат или негативен ковид тест, или сертификат за вакцинација или потврда за прележан ковид.