31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Заев: Станав милионер со продавање на црвен пипер!

Заев: Станав милионер со продавање на црвен пипер!

Translate (Eng):[gtranslate]

-Првата голема заработка – 2,4 милиони марки е од црвен пипер, кој го сушевме во Струмица, и му го дадовме на Хоргос за производство на сушен црвен пипер.

Во 2001 година, во Суботица, преговаравме за цената, квалитетот, стандардите. Договорот падна, профитот беше 2,4 милиони марки. И со тој капитал купивме циглана. И кога ќе го прашате моето семејство од каде е создаден капиталот – тој е создаден од пазарот во Горњи Милановац и од српските фабрики. И син ми и ќерка ми го знаат тоа, а камоли постарите членови на семејството. И сега нека ми каже некој српски политичар дека Заев има резерви кон Србија, вели Заев.

Македонскиот премиер Зоран Заев за српски „Курир“ ја раскажа својата животна приказна.

РЕКЛАМА

Тој откри и дека во младоста продавал лубеници, пиперки и домати на пазарот до Горњи Милановац, а и дека првите заработени милиони му се повразани со Србија.

- Реклами -