31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Свет Александар Вучиќ со жесток одговор за Европската Унија

Александар Вучиќ со жесток одговор за Европската Унија

Translate (Eng):[gtranslate]

Вучиќ истакна дека е направено сѐ што од ЕУ е побарано, наведувајќи го раздвојувањето на „Србијагас“, акцизите… но дека и покрај тоа нема ништо.
Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ пинк, замолен да го прокоментира тоа што нема отворање на нови поглавја со Србија, како ни почеток на преговори со други балкански земји, изјави дека премиерката Ана Брнабиќ „многу се насекирала“, бидејќи во министерствата во последните месеци е работено деноноќно како би се подготвило се за кластерите, пренесува РТС.

Вучиќ истакна дека е направено се што од ЕУ е побарано, наведувајќи го раздвојувањето на „Србијагас“, акцизите… но дека и покрај тоа нема ништо.

– Мојата порака е продолжете да работите, тоа го правиме за нас. Ние сме на европскиот пат. Сакаш-сакаш, нејќеш-нејќеш, им благодариме. Ќе се видиме на крајот на годината кога ќе ги погледнеме нашите стапки на раст и стапките на раст на другите, заклучи Вучиќ.

РЕКЛАМА
- Реклами -