Дали Арнаутовиќ му извикуваше навреди на Алиоски па капитенот Алаба мораше да му ја затвори устата ???

Фудбалерот Марко Арнаутовиќ е тема за анализа и на австриските медиуми кои поставуваат дилема дали играчот со хрватски потекло го навредувал македонскиот репрезентативец Езгјан Џани Алиоски“

Во финалето на прелиминарната рунда од групата Ц во 89-та минута Арнаутовиќ продира во казнениот простор, се сврти околу голманот Столе Димитриевски и ја турка топката во водство за 3-1. Напаѓачот од кинескиот клуб Шангај Порт потоа почнува да слави полн со емоции низ националниот стадион во Букурешт и очигледно го кара својот противник Езгјан Алиоски, кој претходно брутално го нападна Ксавер Шлагер и повеќепати го провоцираше тимот на ÖFB”, пишуваат дел од австриските медиуми за инцидентот кој на социјалните мрежи беше оценет како можен говор на омраза кон македонскиот репрезентативец.

Капитенот Давид Алаба потоа ја покрива устата на неговиот соиграч.

Што точно кажал Арнаутовиќ, кој влезе во игра во 59-та минута никој не објавува точно но поради интервенцијата на Алаба кој буквално ја затвара устата на соиграчот јасно е дека австрискиот фудбалер кажал нешто што не смеел да го каже на фудбалскиот терен.

photo und link  https://www.skysportaustria.at/was-war-da-los-alaba-haelt-arnautovic-den-mund-zu/

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here