26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаНека слушне светот за Македонија: Mаестро Симон Трпчески, вечерва одржа концерт со...

Нека слушне светот за Македонија: Mаестро Симон Трпчески, вечерва одржа концерт со дрес на македонската фудбалска репрезентација

Македонскиот пијанист со светско реноме, маестро Симон Трпчески, вечерва одржа концерт во Букурешт, Романија.

Концертот е во рамки на „Македонската недела“ во романската престолнина, која е во организација на македонската Влада и Амбасадата во Букурешт.

Гости на овој грандиозен настан се македонските репрезентативци кој утре ги очекува дуел со Украина за вториот меч од ЕУРО 2020.

Се надеваме звуците на пијаното на Трпчевски ќе помогнат во клучниот меч на Македонските репрезентативци. Трпчески е верен навивач на македонската фудбалска репрезентација, а својата поддршка на дебитантскиот настап на „црвено – жолтите“ на ЕУРО2020 ја сподели со фотографии од трибините на Националната арената во Букурешт преку својот Твитер профил, пишува dribling.mk.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...