23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Отец Пимен до Груевски: Роденден преку Фејзбук не се честита, дојди заедно...

Отец Пимен до Груевски: Роденден преку Фејзбук не се честита, дојди заедно да си го прославиме !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес, по подолго време, на социјалните мрежи се обрати поранешниот Премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски:

„Во предвечерието на 31-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ, како нејзин поранешен долгогодишен водач низ мноштво победи и успеси, на сите членови на партијата им го честитам партискиот роденден..

ВМРО-ДПМНЕ низ годините, од нејзиното основање беше носител на најголемите општествени и економски промени, реформи и напредоци на Македонија.

РЕКЛАМА

181.000 членови колку што броеше партијата при моето заминување од кормилото на истата беа носители на тие промени и напредоци, без чија поддршка тие немаше да се случат.

Силата на ВМРО-ДПМНЕ е всушност нејзиното членство кое заедно со симпатизерите и поддржувачите на нејзините политики и со помош на коалициските партнери

во изминатите 31 година беа носителите на идејата за независност, носители на промените, реформите, успесите и напредокот на Македонија, но и силата која беше на браникот на одбраната на Македонија низ многу тешки моменти.

Денес кога Македонија е под реж имот на една ма фијашка власт која економски ја врати Македонија децении назад, која го контролира правосудството и ја диктира неговата работа во најситни детали од тоа кој да биде прогонуван до тоа кога и на каков начин тоа да се објави и пласира на јавноста преку мноштвото контролирани медиуми, кога националните интереси се на распродажба и кога криминалот и рекетот се главната водилка на власта, од најголем интерес за Македонија е силно и моќно ВМРО-ДПМНЕ.

А силата е во секој член на партијата, во секој активист, во секој поддржувач и во секој човек во земјата и дијаспората кој сака многу поуспешна и попросперитетна Македонија.

Да живее ВМРО-ДПМНЕ! Да живее Македонија!„, напиша поранешниот премиер Никола Грруевски, кој сега е во егзил во Будимпешта.

На овој негов статус, интересен коментар остави Владиката Европски, Пимен. Тој на Никола Груевски му напиша:

„Честитки, па повели на торта“.

Многу поддржувачи на Никола Груевски, не се согласија со овој коментар на Владиката Пимен, па му напишаа: На туѓа слава каниш Дедо!

- Реклами -