12.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаВаско Ефтов: Вие штедите пари цела година за 15 дена одмор, а...

Васко Ефтов: Вие штедите пари цела година за 15 дена одмор, а Груевски 4 години си ужива во Будимпешта.

Новинарот Васко Ефтов восвојата емисија „Во Центар“ ги прокоментира случувањата околу спорот со Бугарија и вчерашната посета на премиерот Зоран Заев во Софија, каде се сретна со лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов и државниот врв на земјата.

Според Ефтов, црната листа на американскиот претседател Џо Бајден јасно ги отцртува границите на американското влијание на Балканот, и кој се прави „херој“ и нема да се согласи со таа политика, ќе заврши во политичката историја – нешто што му се случи,според негона екс-премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, а слична судбина му предвидува токму и на Борисов, поради ветото кон С.Македонија за старт на преговори со ЕУ.

– Веќе е јасно дека американската стратегија, со извршната наредба на Џо Бајден е дефиниран просторот и секој кој мисли дека на овој простор може да биде спроведуванодруго влијание, на Кина, на Русија, влијание кое ќе биде спротивно на НАТО интересите,односно американските интереси на Балканот, ќе заврши неславно и така ќе биде пуштен низ вода во историјата. Така заврши Никола Груевски, Бојко Борисов сега сеплаши дека ќе заврши бетер од Груевски и самиот се нуди да биде кандидат – таму каде што плукал, и тој да го тргне бугарското вето и Македонија да почне преговори со ЕУ. Така завршуваат хероите на Балканот, вели Ефтов.

Порачува до граѓаните да не дозволуваат „тие херои да ги лажат“.

– Тие херои не мислат на вас, не мислат на вашите семејства и на вашите деца, мислат само на себе. Вие не можете 15 дена да одите на одмор, собирате пари цела година,а тие можат да живеат 4 години во Будимпешта, додава Ефтов.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...