18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев до Грците: Нема потреба да ни се лутите за ФФМ, сите...

Заев до Грците: Нема потреба да ни се лутите за ФФМ, сите знаат дека нашите фудбалери играат за Северна Македонија.

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во писмена изјава за грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ и за нивната националана телевизија ЕРТ вети дека ќе го реши проблемот со македонскиот дрес кој е спорен за Грција.

На Грција не ѝ се допаднаа македонските дресови, тие реагираа до УЕФА и до нашето МНР за кратенката ФФМ. Сметаат дека на дресовите не смее да стои ФФМ (Фудбалска федерација на Македонија) бидејќи според преспанскиот договор името на замјата е Северна Македонија.

Иако министерот за надворешн работи, Бујар Османи им одговори на Грците дека ФФМ нема обврска да го менува името, премиерот Зоран Заев денеска им вети дека ќе го реши и овој проблем како што бараат тие.

„Цела Европа знае дека нашиот национален тим ја претставува Северна Македонија на првенството“, вели Заев во писмената изјава.

„Дури иако Федерацијата не е јавен субјект, националниот тим е, како што е случај и во сите земји во светот. Така е, и тоа мора да биде јасно на сите нивоа и на секој дека тоа е репрезентација на Северна Македонија, без оглед на иницијалите на Фудбалската федерација на дресот“.

„Ние веќе го покренавме ова прашање со федерациијата и тоа треба да се реши во блиска иднина врз основа на договорот од Преспа и правилата и традициите на УЕФА“.

„Имплементацијата на договорот од Преспа е работа која е во тек и нашата цел е постепено со нашитие соседи да наоѓаме решенија со кои ќе се спроведува договорот и кои ќе нè туркаат напред, врз основа на соработка и меѓусебна почит“.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...