31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Заев до Грците: Нема потреба да ни се лутите за ФФМ, сите...

Заев до Грците: Нема потреба да ни се лутите за ФФМ, сите знаат дека нашите фудбалери играат за Северна Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во писмена изјава за грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ и за нивната националана телевизија ЕРТ вети дека ќе го реши проблемот со македонскиот дрес кој е спорен за Грција.

На Грција не ѝ се допаднаа македонските дресови, тие реагираа до УЕФА и до нашето МНР за кратенката ФФМ. Сметаат дека на дресовите не смее да стои ФФМ (Фудбалска федерација на Македонија) бидејќи според преспанскиот договор името на замјата е Северна Македонија.

Иако министерот за надворешн работи, Бујар Османи им одговори на Грците дека ФФМ нема обврска да го менува името, премиерот Зоран Заев денеска им вети дека ќе го реши и овој проблем како што бараат тие.

РЕКЛАМА

„Цела Европа знае дека нашиот национален тим ја претставува Северна Македонија на првенството“, вели Заев во писмената изјава.

„Дури иако Федерацијата не е јавен субјект, националниот тим е, како што е случај и во сите земји во светот. Така е, и тоа мора да биде јасно на сите нивоа и на секој дека тоа е репрезентација на Северна Македонија, без оглед на иницијалите на Фудбалската федерација на дресот“.

„Ние веќе го покренавме ова прашање со федерациијата и тоа треба да се реши во блиска иднина врз основа на договорот од Преспа и правилата и традициите на УЕФА“.

„Имплементацијата на договорот од Преспа е работа која е во тек и нашата цел е постепено со нашитие соседи да наоѓаме решенија со кои ќе се спроведува договорот и кои ќе нè туркаат напред, врз основа на соработка и меѓусебна почит“.

 

- Реклами -