16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои најмалку една е под моја директна ингеренција, рече Стево Пендаровски, претседателски кандидат на СДСМ и коалиција, во вечерашното интервју на ТВ Телма.

„Јас не тврдам дека во Синодот на МПЦ има руски шпиони или дека некој од владиците е шпион. Има руски влијанија, неспорно. Има луѓе, ги знаете и јавно. Еден од нив формираше телевизија на која ја шири таа вистина, кои ги преземаат комплетно рускиот наратив кон Украина, каде што Русија, неспорно, е држава која изврши инвазија. Нападна друга суверена држава, членка на Обединети Нации. Да не ги именувам ги знаете, тоа се најмалку тројца владици во Синодот, меѓутоа ние до овој момент немаме докази дека тоа се шпиони на руската федерална служба за разузнавање“, изјави Пендаровски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...