23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Црн Дрим заличи на базент во хотел во Саранда- Екологистите со реакција...

Црн Дрим заличи на базент во хотел во Саранда- Екологистите со реакција за осветлувањето на Дрим за кој Мерко потроши 110 000 евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Проектот, за кој Општина Струга инкасираше 110.000 евра го обои Дрим во повеќе бои, во сина, зелена, виолетова.

„Должината на коритото е 900 метри, додека арматурата за осветлување беше поставена од двете страни на коритото со должина од 1.800 метри. Исполнувајќи ги сите архитектонски барања, осветлувањето на речното корито се реализира во согласност со регулативата на нормативните технички стандарди. Проектот вклучува инсталација на арматура изработена од не’рѓосувачки челик“, соопшти Општина Струга.

Проектот беше поздравен од дел од граѓаните, но наиде и на негодувања и критики во јавноста. Екологистите уште пред официјално да биде осветлен Дримот реагираат дека се потрошени пари за кич и невкус, а дополнително сметаат светлата ќе прават штета врз живиот свет во реката.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -