19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаМорачанин: Очекувам дека премиерот Заев ќе ja поднесе оставката

Морачанин: Очекувам дека премиерот Заев ќе ja поднесе оставката

Премиерот Зоран Заев презеде одговорност и најави дека се повлекува, тој беше дециден дека поднесува оставка и очекувам дека тоа ќе се случи, а подоцна да се реализира во Собранието, вака е неодржливо, не течат процесите има и притисок од опозицијата и тоа не е во интрес на државата и граѓаните, рече во гостувањето на утринската емисија на Телма, пратеничката на ДОМ, Маја Морачанин.

-Ќе видиме во четвротк каква ќе биде одлуката за гласање на доверба на Владата, и колку пратеници ќе обезбеди ВМРО-ДПМНЕ. Ние сме дел од актуелното мнозинство и нема да гласаме за пад на Владата, на Македонија и е потребна стабилност, особено кога имам сериозна економска криза, како и евроатланските процеси, граѓаните не бараат да одиме од избори на избори, бараат да имаат стабилност и не сметам дека избори се решение, дополни таа.
Според неа самостојното учество на локалните избори на ДОМ е демократски процес, а причината е да се излезе од црно-белиот свет на две партии.

Fokus

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...