19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЕмотивно: Девојче во инвалидска количка танцуваше со учителка Сузана Турунџиева.

Емотивно: Девојче во инвалидска количка танцуваше со учителка Сузана Турунџиева.

Кога мојата ученичка Дени седна во прва клупа и ме праша: Наставничке, дали денеска може јас да танцувам, по не знам кој пат сфатив дека не постои пречка која може да ја спречи и дека таа е најголемата хероина во мојот живот…“, пишува Сузана Турунџиева во описот на емотивното видео

Водителката и писателка Сузана Турунџиева е позната како жена со големо срце. Таа не се штеди себеси кога станува збор да се биде хуман, да се помогне некому и да се разубави животот некому.
Видео Тука

Па, таква е и сцената од која објави видео на својот Фејсбук профил.

Таа на девојче во инвалидска количка му помага да танцува.

Постојат многу видови на танци, ама најмногу ги сакам оние кога танцува срцето…

Кога мојата ученичка Дени на часовите по Танци и ора седна во прва клупа и ме праша: Наставничке, дали денеска може јас да танцувам, по не знам кој пат сфатив дека не постои пречка која може да ја спречи и дека таа е најголемата хероина во мојот живот: полна со љубов, добрина, човечност и музика.

Дени, златно наше девојче, ти благодариме што си наша гордост, наша Гоцевка!“, напиша Сузана.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...