21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Заев: Продолжува растот на просечната плата, платите ќе растат и понатаму

Заев: Продолжува растот на просечната плата, платите ќе растат и понатаму

Translate (Eng):[gtranslate]

Pремиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил денес објави дека продолжува растот на просечната плата. Во април годинава таа изнесувала 28.438 денари, што е зголемување од 10,1 отсто или за 2.608 денари во споредба со април 2020, кога била 25.830 денари, објави денеска

Заев напиша:

-Согласно податоците од Државниот завод за статистика, зголемувањето се должи, пред сѐ, на зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (28,6%), Финансиски дејности и дејности на осигурување (24,0%) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (21,7%)

РЕКЛАМА

Платите, нагласи, ќе растат и понатаму, бидејќи се грижиме за сите граѓани подеднакво!

 

- Реклами -