23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Владата одлучи: Од 1 јули може да има свадби и во затворен...

Владата одлучи: Од 1 јули може да има свадби и во затворен простор

Translate (Eng):[gtranslate]

На предлог на Министерството за економија, Владата денеска донесе одлука од 1 јули да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум 250 лица, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот, објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши.

Оваа одлука ќе почне да се применува од 1 јули 2021 година.

На предлог на Комисијата за заразби болести од 1 јуни е дозволено организирање на свадби, прослави, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100 лица, но не повеќе од 50 проценти од капацитетот на просторот и до максимум шест лица на маса со обезбедување на препорачаната дистанца помеѓу лицата.

РЕКЛАМА
- Реклами -