22.5 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Свет За да нема повеќе дискриминација кон ЛГБТИ- САД ќе воведе графа за...

За да нема повеќе дискриминација кон ЛГБТИ- САД ќе воведе графа за трет пол во пасошите

Translate (Eng):[gtranslate]

Промената на политиката е дел од напорите на Администрацијата за правење „понатамошни чекори кон фер обраќање со Американците од ЛГБТКИ+ заедницата, назависно од нивниот гендер и пол, изјави државниот секретар Ентони Блинкен.

Засега е неизвесно кога ќе се појави трет маркер во графата за пол во пасошите, кој ќе се означува со англиската буква „Х“, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Блинкен изјаи дека во моментов се оценува најдобриот пристап за достигнување на целта, истакнувајќи дека додавање на трета полова опција е „технички комплексно и изискува време“.

РЕКЛАМА

САД ќе се приклучат на листата земји кои издаваат пасоши со маркер за трета опција за пол. Такви земји се Австралија, Канада, Германија, Индија, Непал и Нов Зеланд.

- Реклами -