7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСвет3-годишно дете загина во Бугарија – Роднините тврдат еден од лекарите бил...

3-годишно дете загина во Бугарија – Роднините тврдат еден од лекарите бил пијан

Страшна несреќа се случила вчера во Бугарија. Автомобил се превртел во провалија откако се излизгал на коловозот кај Враца – Криводол.

Според информациите, возачот возел со брзина од над 100 км/ч, но не користел алкохол или дрога.

Во несреќата загинало 3 годишно дете, за кое треба да се докаже каде загинало – на лице место или во брзата помош.

Сведок на инцидентот пријавил во 112, а потоа биле повикани и роднините, кои се децидни дека брзата помош доцнела, а еден од лекарите бил пијан.

Бисер Јорданов, дедото на починатото момче, на местото на настанот ја затекнал полицијата и противпожарната служба. Ги прашал каде е детето и му кажале дека е под колата. Тој тврди дека сам го извлекол, а двајца полицајци му помогнале да го подигне автомобилот.

Потоа мажот потоа ја извадил снаата и ја предал на еден од пожарникарите кои ка ставиле на носилки во противпожарната служба, а во тоа време сè уште немало амбулантни возила.

Капка Станева, бабата на детето, возела по првата брза помош која го однела детето во Ургентниот центар. Таа е децидна дека докторот во брзата помош бил пијан. Таа исто така тврди дека долго време неговите блиски не добивале информации каде е момчето и каква е неговата состојба.

Од друга страна пак, алкотестот на еден од лекарите кој со возило на брза помош одговорил на пријавата за сообраќајна несреќа, бил позитивен.

Директорката на Ургентниот центар во Враца, д-р Галина Лештанска, утрово пред бТВ беше категорична дека итните возила реагирале брзо – за 5 минути, а пијаниот лекар не консумирал алкохол.

Таа нагласи и дека на повикот се одзвала вечерната екипа која е на смена од 19 часот и 30 минути, но лекарите традиционално порано доаѓале на работа.

Според д-р Лештарска, докторката, која наводно била пијана, одбила да даде алкотест со образложение дека и се кршат правата.

„Оваа колешка е крајно совесна. Со сопствен автомобил дошла порано“, изјави директорот на Ургентниот центар. Лекарите тврдат дека 3-годишното момче починало на местото на несреќата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години.

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години. До...