20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаАхмети: Да го спречиме иселувањето на младите од Македонија и Албанија

Ахмети: Да го спречиме иселувањето на младите од Македонија и Албанија

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по вечерашната средба со Еди Рама изјави дека средбата поминала во позитивен и братски дух, пренесе ТВ21.

Според Ахмети, иднината на двете земји е во ЕУ и предизвиците што ги очекуваат во овој период се заеднички и за Албанија и за Македонија, затоа, според него, потребна е заедничка координација.

Тој го потенцираше заминувањето на младите од Македонија, но и од Албанија, нагласувајќи дека треба многу да се работи за да се усогласат нашите стандарди со оние на земјите од ЕУ за да се спречи натамошното иселување.
Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...