21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија На денешен ден Британија ги фрли првите напалм – бомби врз Егејска...

На денешен ден Британија ги фрли првите напалм – бомби врз Егејска Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

На денешен ден, со авиони на британското воено воздухопловство, започна бомбардирањето на цели села и населби на Македонци со напалм, што ги натера Егејците да ги напуштат своите вековни огништа.

По тој повод, Форумот за човекови права на Македонците од егејскиот дел на Македонија денес организира манифестација, каде беше положено цвеќе пред Споменикот на децата – бегалци од Граѓанската војна во Грција. Во продолжение пренесуваме сведоштва од прогонетите Македонци, кои никогаш не се вратија во своите домови.
Извор: Антропол

РЕКЛАМА
- Реклами -