19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаАпасиев вечерва го запрел полицаец-Ми вика слободен си, му викам јас сум,...

Апасиев вечерва го запрел полицаец-Ми вика слободен си, му викам јас сум, ама ти не си-Не се к*рчи кога незнаеш право

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев вечерва на Фејсбук напиша дека додека возел накај Штип, го запрел полицаец, при што настанал конфликт кога полицаецот сакал да го тестира пратеникот дали вози под дејство на алкохол. Целата приказна прочитајте ја во продолжение:

– Ноќва возам накај Штип. Ме запира џандар, ваљда обучен на курс. Ми вика да дувам и да ми ја тресе колата за „недозволени супстанци”! Му викам, прво да ми се легитимирате, па после. Одбива!?

Ми вика ќе ти пишам казна 500 еур за одбивање „дување“!? Му викам, господине, ја „дување“ никад не одбивам, ама за претрес на пратеник ви треба налог, оти имам уставен имунитет (и му ја давам службената легитимација).

Сфаќа дека ја укакал. Дувам – алкохол 0.00. Ми вика слободен си. Му викам јас сум, ама ти не си. Според Правилникот за вршење служба, Вие сте дожен да се легитимирате по барање на граѓанин и да ми издадете записник за „дувањето“. Ве молам постапете така. Одбива пак!

Пред него вртам 192 и го пријавувам (и он паралелно врти сто телефони).

После тоа, лагано си идам у Полициска станица Штип и на записник му поднесувам претставка до Внатрешна контрола на МВР за неприфесионално постапување.

Наравоучение: не се к*рчи, коа не знаеш право!, напиша Апасиев на Фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...