21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Апасиев вечерва го запрел полицаец-Ми вика слободен си, му викам јас сум,...

Апасиев вечерва го запрел полицаец-Ми вика слободен си, му викам јас сум, ама ти не си-Не се к*рчи кога незнаеш право

Translate (Eng):[gtranslate]

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев вечерва на Фејсбук напиша дека додека возел накај Штип, го запрел полицаец, при што настанал конфликт кога полицаецот сакал да го тестира пратеникот дали вози под дејство на алкохол. Целата приказна прочитајте ја во продолжение:

– Ноќва возам накај Штип. Ме запира џандар, ваљда обучен на курс. Ми вика да дувам и да ми ја тресе колата за „недозволени супстанци”! Му викам, прво да ми се легитимирате, па после. Одбива!?

Ми вика ќе ти пишам казна 500 еур за одбивање „дување“!? Му викам, господине, ја „дување“ никад не одбивам, ама за претрес на пратеник ви треба налог, оти имам уставен имунитет (и му ја давам службената легитимација).

РЕКЛАМА

Сфаќа дека ја укакал. Дувам – алкохол 0.00. Ми вика слободен си. Му викам јас сум, ама ти не си. Според Правилникот за вршење служба, Вие сте дожен да се легитимирате по барање на граѓанин и да ми издадете записник за „дувањето“. Ве молам постапете така. Одбива пак!

Пред него вртам 192 и го пријавувам (и он паралелно врти сто телефони).

После тоа, лагано си идам у Полициска станица Штип и на записник му поднесувам претставка до Внатрешна контрола на МВР за неприфесионално постапување.

Наравоучение: не се к*рчи, коа не знаеш право!, напиша Апасиев на Фејсбук.

- Реклами -