22 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Заев: Предавник сум само за Мицкоски, јас ако направев предавство до сега...

Заев: Предавник сум само за Мицкоски, јас ако направев предавство до сега ветото ќе беше тргнато !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев во интервју за ТВ21 одговори дали ќе прифати ТВ дуел со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој вели дека досега пет пати прифатил дуел со Мицкоски.

„Прочитав што е причината, за разговорите со Бугарија… Мислам дека имаме многу што да посветиме време на поконкретни работи отколку да разговараме на таа тема која што е јасна за целиот наш народ. Сите детали се знаат, целиот регион знае, цела Европа знае и сега ние треба да дискутираме на дијалог со него за прашањето и проблемот што го имаме со Бугарија, не, мислам дека не треба“, посочи Заев.

РЕКЛАМА

 

Премиерот вели дека иако на целиот свет му е јасно дека никој не разговара за македонскиот идентитет и македонскиот јазик и тоа го потврдувале сите, само на „Мицкоски му требало декларација за македонскиот народ и македонскиот јазик“.

Имајќи предвид дека ме обвинува мене дека јас сум виновен за ветото од Бугарија, а истовремено ме обвинува дека јас правам предавство на македонскиот јазик и македонскиот народ, не само што е контрадикторно, туку е условено едно од друго.

Во продолжение целата изјава:

- Реклами -