18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаСветНеговите другари вежбаат во теретана, а тој коси туѓи ливади само да...

Неговите другари вежбаат во теретана, а тој коси туѓи ливади само да биде во форма !!!

Додека младите машки главно ги тренираат своите мускули во спортски сали и теретана, Вук Вучковиќ (23) од Прељина кај Чачак има малку поинаков тренинг. Овој млад човек, уште од рана возраст, заедно со неговиот татко и чичко, се заљубил во косење ливади, па затоа и понатаму ја одржува таа традиција, што е особено тешко кога има пеколни температури.

„Знам дека моите врсници имаат некои помодерни и ексцентрични хобија, но за мене косењето е број еден. Таму работат сите ваши мускули, тоа е подобро од која било теретана. Кога бев мал ми рекоа дека имам вроден талент и затоа не се предадов. Татко ми ми ги покажа првите потези, а потоа стекнав искуство преку вежбање“, изјави Вук за РИНА.

Тој е редовен гостин на сите натпреварувања во регионот. Во исто време, не само што е гостин, туку скоро секогаш се враќа дома со некој од медал.

„За да останете во форма, мора да косите и да вежбате. Додека тренирам јас косам свои и туѓи ливади.

Тој вели дека квалитетните алатки се најважни, косата мора добро да се изостри, а првиот замав е клучен.

„Во нашите сточарски области, косењето беше една од најважните работи. Во старите денови, се собиравме цели групи. Покажавме солидарност и си помагавме едни на други”, рече неговиот татко Радослав, додавајќи дека косењето е сè уште можност луѓето да се соберат, да се дружат и да се потсетат на старите времиња без разлика дали живеат во село или во град.

вечер

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...