21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Свет Неговите другари вежбаат во теретана, а тој коси туѓи ливади само да...

Неговите другари вежбаат во теретана, а тој коси туѓи ливади само да биде во форма !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Додека младите машки главно ги тренираат своите мускули во спортски сали и теретана, Вук Вучковиќ (23) од Прељина кај Чачак има малку поинаков тренинг. Овој млад човек, уште од рана возраст, заедно со неговиот татко и чичко, се заљубил во косење ливади, па затоа и понатаму ја одржува таа традиција, што е особено тешко кога има пеколни температури.

„Знам дека моите врсници имаат некои помодерни и ексцентрични хобија, но за мене косењето е број еден. Таму работат сите ваши мускули, тоа е подобро од која било теретана. Кога бев мал ми рекоа дека имам вроден талент и затоа не се предадов. Татко ми ми ги покажа првите потези, а потоа стекнав искуство преку вежбање“, изјави Вук за РИНА.

Тој е редовен гостин на сите натпреварувања во регионот. Во исто време, не само што е гостин, туку скоро секогаш се враќа дома со некој од медал.

РЕКЛАМА

„За да останете во форма, мора да косите и да вежбате. Додека тренирам јас косам свои и туѓи ливади.

Тој вели дека квалитетните алатки се најважни, косата мора добро да се изостри, а првиот замав е клучен.

„Во нашите сточарски области, косењето беше една од најважните работи. Во старите денови, се собиравме цели групи. Покажавме солидарност и си помагавме едни на други”, рече неговиот татко Радослав, додавајќи дека косењето е сè уште можност луѓето да се соберат, да се дружат и да се потсетат на старите времиња без разлика дали живеат во село или во град.

вечер

- Реклами -