21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Ципрас - И јас многу непријатно се изненадив од Бугарија, многу мие...

Ципрас – И јас многу непријатно се изненадив од Бугарија, многу мие жал дека така се случи

Translate (Eng):[gtranslate]

Во ексклузивно интервју за „ТВ 24“, Алексис Ципрас зборувал за неговиот став во врска со спорот на Македонија со Бугарија.

Дали смета дека со тоа се кршат основните човекои права?

„Навистина ставот на Бугарија беше непријатно изненадување и за мене, бидејќи по првите чекори од напорот заедно со Зоран Заев, пред да го потпишеме договорот од Преспа, тој период Бугарија не беше негативна – напротив беше охрабрувачка.

РЕКЛАМА

Го разбирам разочарувањето што може да го чувствуваат граѓаните на Северна Македонија, додека гледаат дека еден договор што бараше промена на Уставот, промена на уставното име и по жртвите што ги направија граѓаните гледаат дека европската перспектива останува заматена. Верувам дека треба наредниот период Бугарија да го вложи секој напор за да не претставува дел од проблемот, туку дел од решението. Ќе треба да го вложи секој напор, така што ќе се најде излез и да не настојува на алтернатива без излез-вето“, изјавил Ципрас.

„Европското семејство продолжува напред со согласност, а не преку негации и вето. Верувам дека Европската Унија во целост треба да ја охрабри Бугарија да следи правилен пат“, додал Ципрас.

Целото интервју прочитајте го на 24.мк

- Реклами -