28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЦипрас - И јас многу непријатно се изненадив од Бугарија, многу мие...

Ципрас – И јас многу непријатно се изненадив од Бугарија, многу мие жал дека така се случи

Во ексклузивно интервју за „ТВ 24“, Алексис Ципрас зборувал за неговиот став во врска со спорот на Македонија со Бугарија.

Дали смета дека со тоа се кршат основните човекои права?

„Навистина ставот на Бугарија беше непријатно изненадување и за мене, бидејќи по првите чекори од напорот заедно со Зоран Заев, пред да го потпишеме договорот од Преспа, тој период Бугарија не беше негативна – напротив беше охрабрувачка.

Го разбирам разочарувањето што може да го чувствуваат граѓаните на Северна Македонија, додека гледаат дека еден договор што бараше промена на Уставот, промена на уставното име и по жртвите што ги направија граѓаните гледаат дека европската перспектива останува заматена. Верувам дека треба наредниот период Бугарија да го вложи секој напор за да не претставува дел од проблемот, туку дел од решението. Ќе треба да го вложи секој напор, така што ќе се најде излез и да не настојува на алтернатива без излез-вето“, изјавил Ципрас.

„Европското семејство продолжува напред со согласност, а не преку негации и вето. Верувам дека Европската Унија во целост треба да ја охрабри Бугарија да следи правилен пат“, додал Ципрас.

Целото интервју прочитајте го на 24.мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...