26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаOткако министерот Венко Филипче на Фејзбук видел објава во која се бара...

Oткако министерот Венко Филипче на Фејзбук видел објава во која се бара помош за 25 годишно момче, веднаш го исконтактирал неговото семејство !!!

Дваесет и петгодишно момче Андреј Илиевски кој треба да се оперира од тумор на мозокот, а за тоа му се потребни 10.950 евра, ќе се лекува во Истанбул, откако апелот од родителите со споделување на Фејсбук бил виден од министерот за здравство Венко Филипче.

Семејството на момчето изминатите денови апелира до сите хумани граѓани кои сакаат да помогнат да донираат на телефонските броеви и на жиро-сметка. Активистката Ирена Ристиќ потврди дека сега за тоа нема потреба бидејќи семејството добило повик од министерот Филипче откако го видел апелот.

„Средствата кои беа потребни за оперативниот третман во Турција за Андреј Илиевски ќе бидат подмирени од страна на Фондот за здравство благодарение на министерот др.Венко Филипче кој денес стапи во контакт со семејството.

Благодарение на вашите споделувања, а ги имаше многу (тука во групава ричот беше над 17.000), веста стасала и до министерот Филипче, па он ми пиша, па го поврзав со семејството, па така бидна…Ако не споделувавте, ништо…“, објави Ристиќ.

– Подадете рака. На нашиот 25 годишен Андреј Илиевски му е дијагностициран тумор на мозок. Туморот мора да се отстрани со оперативен зафат кој не се изведува во Македонија. Операцијата ќе се изврши во Универзитетската болница КОЧ во Истанбул, Турција и чини 10.950 евра. Средствата треба да се обезбедат најдоцна до 25.07.2021 година. Вашата помош за нас значи живот. Од се срце Ви благодариме, гласеше претходно апелот од најблиските кој беше објавен и од медиумите.

Фактор

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...