22.5 C
Ohrid
сабота, јули 31, 2021
Почетна Uncategorized @mk Црвени линии за македонскиот јaзик ,историја и идентитет во преговорите со Бугарија-СДСМ...

Црвени линии за македонскиот јaзик ,историја и идентитет во преговорите со Бугарија-СДСМ најави прифаќање на резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ – поддршка и од помалите партии-

Translate (Eng):[gtranslate]

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа средби со малите  политички партии за резолуцијата за спорот со Бугарија. Од Демократски Сојуз, ДОМ и ЛДП велат дека даваат поддршка. Предмалку и од СДСМ информираа дека ќе ја прифатат резолуцијата, за која дознале од медиумите, токму онаква каква што е. Очекуваат ВМРО-ДПМНЕ да ја достават до секој пратеник.

Како што најавија од ВМРО-ДПМНЕ, резолуцијата треба да ги определи црвените линии за почитување на македонскиот јазик, идентитет и историја во преговорите со Бугарија.

 

РЕКЛАМА

 

- Реклами -