23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Свет И покрај што телото е наша сопственост, ТикТок девојки од Египет осудени...

И покрај што телото е наша сопственост, ТикТок девојки од Египет осудени на 10 години затвор, бидејќи играле провокативно.

Translate (Eng):[gtranslate]

Додека од едната страна на светот гледаме како жени создаваат вистински промени, од друга ќе не’ соочат со случувања како од насловот.

Веста доаѓа од Египет. Две девојки се снимале како играат за ТикТок мрежата, нималку провокативни ако судиме во контекст на тоа што се’ може да се види на социјалните мрежи. Сепак, овој танц ќе го платат и со пари и со слобода.

Имено, кривичниот суд во Каиро неодамна одлучи девојките Ханен Хосам и Мавада Ал-Aдам да ги казни со затворска и парична казна. Ханен е осудена на 10 години затвор, и казна од 200.000 египетски фунти, односно преку 10.000 евра. Другата девојка и уште тројца се осудени на шест години затвори и парична казна во истата вредност.

РЕКЛАМА

Сите петмина се теретат за трговија со луѓе, бидејќи како пренесуваат египетските медиуми, профилите на социјалните мрежи биле создадени за да ги охрабрат младите жени да се приклучат на платформите за споделување видеа со несоодветна содржина, односно ги сметаат за подведувачи.

Ханен и Мавада се уапсени минатата година и биле во притвор до јули минатата година, откако Економскиот суд во Каиро ги прогласил за виновни за прекршување на египетските семејни вредности и поттикнување разврат.

Сепак, обете казни за разврат биле укинати на почетокот на оваа година и Хосам беше ослободена во февруари, за потоа да се поведе постапката за трговија со луѓе, додека Ал-Адам како пренесува сајтот „Egyptian Streets“ сепак останала во притвор”.

Инаку, откако беа обвинети за поттикнување разврат и трговија со луѓе, нивните апсења предизвикаа бурни реакции од групите за човекови права и феминистичките активисти, кои ги обвинија египетските власти дека со своите постапки таргетираат жени од сиромашни семејства казнувајќи со нејасни законски прописи како што е “кршење на семејни вредности“.

Инаку, Египет во 2018 година го активираше законот за „сајбер криминал“, во кој се вели дека ќе се казнуваат однесувања и дејности кои ги прекршуваат семејните вредности, без да конкретизираат параметри за тоа што спаѓа во такво кривично дело.

Активистите трвдат дека токму тие нејасни законски прописи доведуваат до неправеден третман на жените, со што и нивните тела се во „сопстеност“ односно под надзор на власитите.

Извор:/fashionel.mk

- Реклами -