16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаОд бактериска инфекција починал 51 годишниот скопјанец на кого му беше пресадено...

Од бактериска инфекција починал 51 годишниот скопјанец на кого му беше пресадено срце

Два дена откако беше извршена трансплантацијата на срцe, починал последниот пациент кај кого беше изведена ваква операција, јавува Телма.

Неговите блиски за телевизијата тврдат дека операцијата била успешна, но потоа се создала инфекција од бактеријата.

Оваа информација во емисијата „Утрински брифинг“ ја потврди и самиот министер Филипче.

-Имаше една тешка општа состојба, иако во еден момент од лекувањето имаше и флуктуација и подобрување, но и влошување. Но, за жал, последното влошување не го преживеа. Лекарите дадоа сѐ од себе. Не е точно и не е коректно да се кажува дека се потфрлува во некој дел. Инфекции во интензивните неги од тие специфични бактерии има насекаде во светот и тоа е така и кај нас. Имаме механизми кои ги користиме за тие пациенти да се излекуваат. И други пациенти со трансплантација имале таква форма на инфекција, па се излекувале, рече Филипче додавајќи дека не значи оти ако пациент ја фати инфекцијата дека со сигурност ќе почине.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...