22 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Оливер Спасовски: Во НАТО влеговме како Македонци, така и ќе влезиме во...

Оливер Спасовски: Во НАТО влеговме како Македонци, така и ќе влезиме во ЕУ.

Translate (Eng):[gtranslate]

Уште во првите денови од мандатот, јасно ги поставивме нашите цели кои за овие четири години во целост ги реализиравме, посочи вечерва потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски на граѓанската трибина „Најдоброто за нашата општина“ која се одржа во Делчево.

Го воспоставивме концептот едно општество за сите, и тука не мислиме на тоа кој на која вера или нација припаѓа, туку говориме за подеднаков пристап до институциите, и оние кои живеат во селата и градовите и оние кои се со основно и оние со високо образование, и за младите и за повозрасните, порача Спасовски.

Тој посочи дека токму оваа Влада ја реализираше една од двете стратешки цели, а тоа е влезот во НАТО со заштитен македонски јазик и идентитет.

РЕКЛАМА

– Денес ние го живееме сонот на нашите претци, живееме во самостојна, слободна и демократска држава. Станавме 30 земја членка на НАТО, дел сме од најмоќниот воено-политички сојуз. Во НАТО влеговме како Македонци, со македонски јазик и идентитет. Да знаете дека сега се мотивирани како никогаш претходно, и покрај сите блокади и удари кои ни ги нанесуваат, како Влада преземаме одговорност, дека ќе ги започнеме преговорите со ЕУ и ќе влеземе во ЕУ како Македонци, со македонски идентитет и со македонски јазик. Од тоа не отстапуваме, истакна Спасовски.

- Реклами -