19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаСо жива музика пречекан министерот за земјоделство на жетвата во ЗК Пелагонија

Со жива музика пречекан министерот за земјоделство на жетвата во ЗК Пелагонија

Со жива староградска музика денес беше пречекан министерот за земјоделство Арјанит Хоџа во ЗК Пелагонија на Денот на жетвата. Како домаќин него го пречека Цветан Панделески, претседател на Одборот на директори на копмпанијата. Во Пелагонија денес комбајните од земјоделскиот комбинат ги покосија првите класје жито со што и официјално се означи почетокот на жетвата.

Министерот за земјоделство рече дека ова е родна година и дека очекува богата жетва. Се очекува просочен принос од 3200 до 3500 килограми по хектар или вкупно 260 000 тони пченица. Годинава за седум проценти зголемени се површините под лебно зрно за разлика од лани, односно вкупно со жито беа засеани 79 000 хектари.

На новинарско прашање дали производителите на пченица ќе бидат заштитени во однос на цената, министерот за земјоделие Арјанит Хоџа изјави апсолутно да, но не се впушти во лицитација со цени.

-Јас ќе бидам во постојана комуникација, како што сум со другите подсекторски групи цело време и мислам ќе успееме да обезбедиме добар однос меѓу производители и откупувачите. Не би можел да кажувам цена, бидејќи тоа е работа на договор, слобода на пазарот, но верувам дека ќе има задоволителна цена од двете страни, рече Хоџа.

За следната недела најави состанок со производителите и откупувачите на жито и рече дека нема да се дозволи намалување на откупната цена на сметка на тоа што државата им дава субвенции на жетварите . .

Извор:Апла.Мк

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...