23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Mинистерот Филипче: Од понеделник вакцинирање на деца од 12 до 16 години...

Mинистерот Филипче: Од понеделник вакцинирање на деца од 12 до 16 години со Фајзер

Translate (Eng):[gtranslate]

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче рече дека ќе се дозволи вакцинирање на деца од 12 до 16 годишна возраст со вакцината на Фајзер.

– Покрај најавата дека од понеделник започнува теренската вакцинација ве информирам дека ќе се дозволи и вакцинирање на деца од 12 до 16 години со вакцината на Фајзер којашто во овој момент е единствена вакцина која е дозволена да се користи за деца, изјави министерот за здравство.

РЕКЛАМА
- Реклами -