21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНов спот на Каракачанов: Охрид е Бугарски град !! (ВИДЕО)

Нов спот на Каракачанов: Охрид е Бугарски град !! (ВИДЕО)

Каракачанов и за време на претходниот парламентарен изборен процес својата изборна реторика ја темелеше на национализам и територијални претензии кон земјава.

Бугарскиот поранешен министер за одбрана Красимир Каракачанов и неговата партија ВМРО-БНД и во ова предизборие продолжуваат со провокација кон земјава и македонските граѓани.

Овој пат не е во прашање изјава на Каракачанов туку проблематичен е спотот во кој се прикажуваат слики од Охрид со текст „За блгарштината“.Каракачанов и за време на претходниот парламентарен изборен процес својата изборна реторика ја темелеше на национализам и територијални претензии кон земјава.

Денеска реагираше и макоедонското МНР со осуда на предизборните спотови во Бугарија во кои се изразуваат територијални претензии и еднострано чувство на припаднос и присвојување на територии.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...