21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Текстилните работнички од Штип со солзи во очите: Плата немам земено три...

Текстилните работнички од Штип со солзи во очите: Плата немам земено три месеци, а сега газдата не избрка на улица !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Наместо зад машина Ленче Милановска денес е надвор. Таа и петнаестина нејзини колешки не можат да се вратат на работа иако им заврши тримесечниот принуден одмор. Вчера им било кажано дека седиштето на фирмата не е повеќе во зградата каде работеле, а тие не се добредојдени.

Без плата немаат ни здравствено осигурување, па се доведени до состојба на апсурд и очај. Сопругот на Силвана Димитрова, треба да се оперира, ама сега нема осигурување.

Исплашени дека ќе им се повтори „Баргала“ кога 100 работници добија отказ оти три дена не се јавиле на работа…

РЕКЛАМА

- Реклами -