26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаMВР се пофали: Со „ноќниот радар” санкционирани 135 возачи..

MВР се пофали: Со „ноќниот радар” санкционирани 135 возачи..

Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, вчера спроведе зајакната акциска контрола на територијата на државава за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што се санкционирани 135 возачи, информира МВР.

Од вкупно санкционираните, девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното.

Засилените акциски контроли, најавува МВР,  продолжуваат и во наредните денови. Апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...